Sala Sparbank - Logo

Senior Privat Banker sökes till Sala Sparbank

Sala Sparbank

Västmanlands län, Sala

Tidigare erfarenhet är önskad

20 dagar kvar
att ansöka till jobbet

Vill du jobba i en bank där relationer, förtroende och lokalt engagemang står i centrum?

Då kan det här vara något för dig.

Vi söker en utåtriktad och relationsdriven senior Privat Banker som brinner för att skapa långsiktiga kundrelationer och bygga starka nätverk. Du är en social person som trivs i mötet med människor och ser värdet i förtroende, samarbete och personlig närvaro.

Om rollen

Som Private Banker är du en nyckelperson för våra konceptkunder. Du arbetar proaktivt med att utveckla och vårda kundrelationer, identifiera affärsmöjligheter och erbjuda placeringsrådgivning anpassad efter kundens behov. En stimulerande roll i en relationsnära miljö där du får möjlighet att utvecklas, påverka och bygga något långsiktigt och hållbart tillsammans med både kunder och kollegor.

Du kommer att arbeta med privat- och företagskunder som har stora placeringsvolymer och som vill ha en skräddarsydd lösning utifrån deras behov. Du möter våra kunder digitalt, fysiskt både på våra kontor i Sala, Heby och Östervåla samt ute i olika sammanhang där banken är engagerad.

Vem är du

  • Är social och trivs i mötet med människor
  • Är trygg, lyhörd och tar egna initiativ
  • Brinner för kundrelationer och har lätt för att skapa förtroende
  • Trivs med att nätverka och skapa kontakter i olika forum
  • Är engagerad, driven och har god samarbetsförmåga
  • Har flerårig erfarenhet av placeringsrådgivning och innehar licens hos Swedsec för rådgivning

Vi ser det som meriterande om du redan idag bor i vårt verksamhetsområde.

Arbeta på Sala Sparbank

Hos oss stannar många länge. Vi ser det som ett kvitto på att man trivs. Vi är en stabil arbetsgivare med stark lokal förankring och korta beslutsvägar. Vi har funnits i 198 år, och planerar att finnas kvar i minst lika många år till. Vi är en arbetsplats med ett stort hjärta, där vårt samhälls- och hållbarhetsengagemang är en viktig del av vilka vi är. Vi är övertygade om att om våra orter mår bra, så går också banken bra. Därför ger vi tillbaka en stor peng varje år till sådant som får Sala och Heby kommuner att växa och förbli en härlig plats att leva på.

🖐 Passar detta jobb någon du känner?
Dela

Andra jobb inom samma område

Kanske kan det vara dags att bredda sökningen med dessa lediga jobb

Sökord / Yrke
Liknande jobb
Senaste artiklarna
  • Opinionen - Opinionsläge Ipsos: Små rörelser i januari 2026
    Lör, 31 jan 2026 - 19:35
  • Styrräntan - Styrräntan kvar på 1,75 % – Riksbanken signalerar stabilitet
    Tors, 29 jan 2026 - 14:02
  • Statsskulden - Statsskulden – Sveriges skuld stiger men är historiskt låg
    Tis, 13 jan 2026 - 09:59